Dziura ozonowa – jak bardzo niebezpieczna jest?

dziura-ozonowaDziura ozonowa – przyczyny:
Zjawisko dziury ozonowej polega na zmniejszaniu się ilości ozonu w ozonosferze (bariera ochronna przed szkodliwym promieniowaniem, strefa o podwyższonej ilości ozonu). Ozon pochłania promieniowanie ultrafioletowe , które ze Słońca dociera do Ziemi. Największy spadek ozonu jest na Antarktydzie – wokół bieguna południowego.

Jak do tego dochodzi? Ozon jest niszczony przez freony – związki chemiczne, które pod wpływem promieniowania ultrafioletowego rozkładają się na węgiel, chlor i fluor. Freony wykorzystuje się w dezodorantach, w urządzeniach chłodniczych jak lodówki, chłodziarki, zamrażarki.

Jak temu przeciwdziałać?:
– Stare urządzenia powinno się oddawać do punktów ekologicznych lub do sklepów elektronicznych.
– zamiast nawozów sztucznych powinno się stosować naturalne

Zmniejszanie się ilości ozonu może mieć niebezpieczne konsekwencje dla życia na Ziemi. Na działanie promieniowania szczególnie narażone są gatunki roślin, zostaje uszkodzony chlorofil roślinny, odpowiedzialny za odżywianie rośliny. Promieniowanie jest bardzo niebezpieczne dla żywych organizmów (np. oparzenia skóry). Nadmiar UV wpływa na osłabienie odporności organizmów, zwiększa to ryzyko zarażenia wirusami (np. wirusem opryszczki), pasożytami, nowotworami (najgroźniejszy rak skóry-czerniak, który rozwija się z różnych pieprzyków, przebarwień, znamion). Przyspiesza to procesy starzenia skóry (wcześniejsze zmarszczki), powoduje choroby oczu -zaćmę. Spadek ilości ozonu prowadzi też do zmian klimatycznych na Ziemi. Wzrost promieniowania UV negatywnie też wpływa na jakość produkowanej żywności

Mówi się, że może dojść do całkowitego zaniku warstwy ozonowej, skutkiem tego jest zagłada życia na ziemi.

C.D.N. Dziura ozonowa cz.2

Dodaj komentarz