Czy mamy lekarstwo na reumatyzm?

Reumatyzm czyli ból kości i stawów (zwane też gośćcem przewlekłym postępowym) obejmuje około 200 różnych chorób, z różnymi schorzeniami.

W Polsce choruje ok. 500 000 osób, w większości kobiet. Ta przewlekła choroba zapalenia stawów (układu ruchu) nie doczekała się jeszcze cudownego leku uzdrawiającego. Pacjenci ze schorzeniami reumatycznymi muszą przyjmować bardzo mocne leki, często do końca życia.A to z kolei w dłuższym leczeniu powoduje kolejne dolegliwości. Poprzez leczenie reumatyzmu antybiotykami, a konkretnie monocykliną (z grupy tetracyklin), przynosiły dobre efekty.

Niekorzystnie na reumatyzm wpływają:
– chłód, wilgoć
– zmiany ciśnienia atmosferycznego

Diagnozę warto sprawdzić badając krew. Charakterystyczne jest podwyższone OB krwi i obniżona liczba białych krwinek.

Fibromialgia (choroba mięśni, ścięgien) jedna z chorób reumatycznych atakuje przede wszystkim kobiety w wieku 40-60 lat, może prowadzić do trwałej niepełnosprawności. Z badań i analiz wynika że na fibromialgię chorują osoby bardzo aktywne zawodowo i prywatnie, osoby po przejściach (utrata w młodym wieku rodziców, znęcanie się w dzieciństwie). W przeciwieństwie do innych chorób reumatycznych, nie ma tu zagrożenia życia. Z czasem objawy łagodnieją.

Inne choroby reumatyczne:

– stan zapalny mięśnia
– infekcje Hepatitis-Wirus Borrelien
– polimialgia reumatyczna
– nadczynność i niedoczynność tarczycy, nadczynność gruczołu przytarczycznego

Przy leczeniu fibromialgii i inyych chorób reumatyczncych nie ma skutecznego leku.

Osoby, których dotyka ta choroba stosują często zabiegi w postaci:
– leczenia podczerwienią
– fizykoterapii m.in. z elektrycznej stymulacji nerwów (TENS)
– krioterapii, seanse w kabinie o bardzo niskiej temperaturze
– masaże
– ultradźwięki
– hydroterapii
– akupunktury

Dobrym sposobem na rozluźnienie jest rozluźnienie stresu, napięcia poprzez stosowanie ćwiczeń, np. jogi, gorące kąpiele, odpowiednia dieta (częste posiłki, małe porcje). Podobno drzewo chlebowe uśnieża bóle reumatyczne. Jeśli ktoś ma inne sprawdzone metody poproszę.

Dodaj komentarz