pogodaObecnie jak nie ma o czym rozmawiać dobrze porozmawiać o pogodzie. Teraz wydaje się to banalny temat jednak kiedyś często decydował o przetrwaniu i był niezbędny do egzystencji. Ukształtowanie pogodowe danych regionów zdecydowało o strojach dzisiaj obecnych i modnych tych miejsc. Najprostszy przykład do ubiór angielskiego lorda – melonik i parasol niezbędny ze względu na częste opady. Klimat danego miejsca ukształtować też różne sposoby odżywiania.

Udało się także sterować pogodą, np. rozpylając nad Wietnamem środek wywołujący deszcz, przedłużając w ten sposób porę monsunową i tworząc bagniste tereny.

Koszmarnie niskie temperatury pomagały Rosjanom wygrywać wojny. Temperatura potrafi tam spadać z niesamowitą szybkością. Niejednokrotnie tzw. Rasputica (pora roku, gdy topnieje śnieg, tworzy się błoto, co utrudnia przejazd i przemarsz wojsk) uratowała ich przed natarciem wroga. Z ciekawostek dodam, że miasto z najzimniejszym u nich klimatem to Jakuck.

Kategorie: Nauka

1 komentarz

Artykuły tematyczne, Apokalipsa | Ciekawe artykuły · 2 września 2010 o 6:52

[…] się w odnaleźć w dzisiejszych czasach potwierdzenia. Tym bardziej, że coraz więcej jest anomalii pogodowych: tornad, huraganów, trzęsień ziemi, a także głodu, suszy, nędzy, nowe straszne choroby, […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *